Czytelnia przy ulicy Karłowicza nieczynna 10 kwietnia
Informujemy, że 10 kwietnia 2025 roku (czwartek) czytelnia akt przy ulicy Karłowicza będzie z przyczyn technicznych zamknięta dla użytkowników.
Za powstałe utrudnienia przepraszamy.
Jesteś tutaj:
Informujemy, że 10 kwietnia 2025 roku (czwartek) czytelnia akt przy ulicy Karłowicza będzie z przyczyn technicznych zamknięta dla użytkowników.
Za powstałe utrudnienia przepraszamy.
Pracę w bydgoskim archiwum rozpoczął w 1980 roku na stanowisku archiwisty. W jej trakcie przeszedł przez wszystkie szczeble kariery zawodowej. Przez 15 lat był m.in. kierownikiem oddziału zajmującego się szeroko rozumianym kształtowaniem narodowego zasobu archiwalnego. Angażowany był także do prac powoływanych przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych komisji archiwalnych, na licznych szkoleniach przygotowywał do pracy w archiwach zakładowych setki adeptów archiwistyki.
Od 1 stycznia 2005 roku był dyrektorem Archiwum. Jest jedyną w historii urzędu osobą na tym stanowisku, która ukończyła studia z zakresu archiwistyki.
W trakcie pełnienia funkcji dyrektora przez Pana Borodija podjętych zostało szereg działań mających na celu poprawę warunków lokalowych dla przechowywania zasobu i pracy archiwistów. Ukoronowaniem jego starań było oddanie do użytku nowoczesnego gmachu siedziby Archiwum przy ulicy Karłowicza 17 w Bydgoszczy.
Składamy Panu Dyrektorowi najlepsze życzenia zdrowia i wielu ciekawych doświadczeń na nowym etapie życia. Dziękujemy za wiele lat współpracy i okazywaną nam życzliwość.
Informujemy, że czytelnia Archiwum przy ulicy Karłowicza 17 w Bydgoszczy będzie nieczynna w piątek 21 lutego 2025 r.
Tego dnia będzie również zamknięty nasz oddział w Inowrocławiu.
Przepraszamy za ewentualne utrudnienia.
Archiwum Państwowe w Bydgoszczy, Archiwum Państwowe w Poznaniu i Wydawnictwo Rys przedstawiają najnowszą publikację pt. „Kancelarie miast szlacheckich w Wielkopolsce w okresie nowożytnym” autorstwa dr. Marcina Frąsia.
Przedmiotem publikacji są kancelarie miast z terenu historycznej Wielkopolski (województw: poznańskiego i kaliskiego).
Do poruszanych zagadnień zaliczyć należy klasyczną triadę: organizację – personel – wytwory. Całość wzbogacają obszerne aneksy: wykazy zawartości archiwów miejskich, wykaz zwierzchników kancelarii (tj. pisarzy miejskich), wykaz zawartości poszczególnych ksiąg miejskich, wykaz wystawionych dokumentów.
Zakreślona wyżej tematyka obejmuje długi okres niemal czterech stuleci od XV do końca XVIII w. Wynika to z upowszechnienia się i długiego trwania na tym terenie systemu kancelaryjnego, o którym potocznie mówi się „okres księgi wpisów”.
Dr Marcin Frąś – to polski archiwista i historyk, od 2019 r. pracownik Archiwum Państwowego w Bydgoszczy. W swojej pracy naukowej chętnie podejmuje tematykę źródłoznawstwa i piśmiennictwa mieszczańskiego, edycji źródeł oraz dziejów miast z okresu nowożytnego. Członek Stowarzyszenia Archiwistów Polskich i Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Cena publikacji – 70 zł.
Płatność wyłącznie na konto bankowe NBP 59 1010 1078 0007 1022 3100 0000.
Koszt ewentualnej wysyłki pocztowej w kwocie 15,60 płatny na konto NBP 12 1010 1078 0007 1022 3000 0000
Prosimy o potwierdzenie zakupu książki na adres e-mail: kancelaria@bydgoszcz.ap.gov.pl.
Szanowni Państwo,
w imieniu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych zapraszam do udziału w badaniu ankietowym. Jego celem jest poznanie Państwa opinii na temat jakości obsługi oraz świadczonych usług przez sieć Archiwów Państwowych.
Ankieta jest anonimowa i składa się z 12 pytań. Będzie ona dostępna online do 14 lutego 2025 r.
Zapraszam do wypełnienia ankiety
Eugeniusz Borodij
Dyrektor Archiwum Państwowego w Bydgoszczy