Do naszego zasobu trafiło rodzinne archiwum przekazane przez Pana Marka Marianowskiego. Jego dziadek – Leon Marianowski, urodził się w 1885 roku w Łączówce w gminie Kłodawa. W 1905 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, osiedlił się i pracował w fabrykach w Detroit. Tam poznał swoją pierwszą żonę Wiktorię. Doczekali się oni trójki dzieci- Leonarda, Tadeusza i Lucyny.
Rodzina naszego darczyńcy po zakończeniu I wojny światowej wróciła do Polski i zamieszkała w Tucholi.
W tym mieście w 1922 roku Leon Marianowski został właścicielem położonego w centrum hotelu „Eilers” (Rynek 15). Pan Leon nie był anonimową postacią w Tucholi. Oprócz działalności hotelarskiej brał czynny udział w życiu społecznym miasta, sfinansował m.in. budowę boiska sportowego dla młodzieży, był także członkiem Polskiego Związku Zachodniego .
Niestety, w 1935 roku żona Pana Leona po długiej chorobie zmarła. Kłopoty finansowe powstałe w wyniku choroby żony wymusiły na nim krótko przed wybuchem wojny sprzedaż hotelu.
8 września 1939 roku Leon Marianowski został rozstrzelany przez żołnierzy Wehrmachtu, stając się jedną z pierwszych cywilnych ofiar wojny w regionie. Krótko po zakończeniu okupacji hitlerowskiej jego zwłoki zostały ekshumowane i uroczyście pochowane na cmentarzu w Tucholi. Wojnę przeżyła druga żona Leona Marianowskiego – Pelagia. Ich ślub odbył się w Bydgoszczy w 1936 roku.
Przekazane materiały do ponad 500 sztuk dokumentów – fotografii, listów, dokumentów własnościowych. Szczególnie cenne wśród nich są zdjęcia ukazujące miasto Tucholę w międzywojniu. Nie brakuje oczywiście fotografii rodzinnych, portretowych, z uroczystości domowych, codziennej pracy, ale także i z przedstawień wystawianych w hotelu, gdzie w główne role wcielali się członkowie rodziny Pana Leona. Są również zdjęcia powojenne dokumentujące ekshumację i ponowny, tym razem godny pogrzeb Polaków pomordowanych w czasie okupacji.
Przy okazji Pan Marek Marianowski przekazał także kilkanaście fotografii swojej mamy Lucyny z okresu okupacji, kiedy czasowo przebywała ona u swojej rodziny w Skrobaczowie (dzisiejsze województwo świętokrzyskie).
Otrzymane materiały wymagają oczywiście opracowania i podstawowych zabiegów konserwatorskich. Następnie poddane zostaną digitalizacji. Na pewno staną się ciekawym źródłem do historii Tucholi w latach 1920-1945.