Deklaracja dostępności
Archiwum Państwowe w Bydgoszczy zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz. U. poz. 848). Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Archiwum Państwowego w Bydgoszczy.
Data publikacji strony internetowej: 2015-04-22.
Data ostatniego przeglądu deklaracji: 2024-09-30.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
Oświadczenie sporządzono dnia: 2020-09-21.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt.
Osobą kontaktową jest Pan Krzysztof Klapka, edukacja@bydgoszcz.ap.gov.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 22 439 04 34. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem.
Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
W przypadku odmowy realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej.
Procedura składania skarg i wniosków znajduje się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Archiwum Państwowego w Bydgoszczy.
Link do strony z procedurą załatwiania skarg i wniosków w Archiwum Państwowego w Bydgoszczy: https://apbydgoszcz.bip.gov.pl/skargi-i-wnioski/skargi-i-wnioski.html
Organem odwoławczym w powyższej procedurze jest Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych..
Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Link do strony Rzecznika Praw Obywatelskich: https://www.rpo.gov.pl
Dostępność architektoniczna
Archiwum Państwowe w Bydgoszczy w swoich lokalizacjach nie jest w stanie zapewnić pomocy tłumacza języka migowego osobom uprawnionym. Archiwum zapewnia środki wspierające komunikowanie się pocztą elektroniczną pod adresem e–mail kancelaria@bydgoszcz.ap.gov.pl. W celu usprawnienia obsługi osoby uprawnionej zaleca się, by w zgłoszeniu określić przedmiot sprawy oraz wskazać sposób kontaktowania się w sprawach związanych z ustaleniem terminu wizyty, formy komunikowania się itp.
Archiwum Państwowe w Bydgoszczy, ul. Mieczysława Karłowicza 17, 85–092 Bydgoszcz
Do budynku prowadzi jedno wejście od ul. Karłowicza, do którego należy wejść po kilku schodach (wysokość około pół pietra). Przy głównych drzwiach znajduje się domofon za pomocą którego można skontaktować się z ochroną budynku. Do wejścia może podjechać także osoba na wózku, korzystając z podnośnika (windy). Do każdego z gości archiwum przychodzi pracownik ochrony, który decyduje o wezwaniu odpowiedniego pracownika. Użytkownik archiwum kierowany jest do czytelni lub Biura Obsługi Klienta. Zarówno czytelnia jak i BOK znajdują się na parterze budynku.
Na pierwszym piętrze budynku znajduje się kancelaria i pokoje biurowe. Dostęp do tych pomieszczeń możliwy jest tylko w towarzystwie pracownika archiwum lub ochrony.
W budynku znajduje się winda osobowa dostosowana dla osób ze szczególnymi potrzebami. W budynku są toalety dostosowane dla osób ze szczególnymi potrzebami. W łazience na parterze zamontowane jest stanowisko do przewijania dzieci i niemowląt.
Na parterze budynku naprzeciwko wejścia znajduje się tablica tyflograficzna, na której zamieszczony jest rozkład pomieszczeń na parterze. Do ogólnodostępnych pomieszczeń prowadzą także ścieżki w podłodze dla osób niewidomych i niedowidzących. Przy wejściach do pomieszczeń znajdują się tabliczki w kolorach kontrastowych z napisami z wypukłym drukiem. Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
W pomieszczeniu obsługi czytelni, BOK oraz na sali konferencyjno-wystawowej zainstalowane są pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących.
Strefy niedostępne dla gości zabezpieczone są drzwiami wyposażonymi w kontrolę dostępu. Wszystkie drzwi w korytarzach są dostosowane dla potrzeb osób poruszających się na wózku.
Budynek przy ulicy Karłowicza 17 posiada miejsca parkingowe dla użytkowników, w tym stanowiska dla osób ze szczególnymi potrzebami. Parking znajduje się z tylu budynku, wjazd zamykany jest szlabanem otwieranym przez pracownika ochrony.
Archiwum Państwowe w Bydgoszczy Sekcja do spraw gromadzenia materiałów archiwalnych gospodarczych i własnościowych. Ul. Wiślana 27, Bydgoszcz
3 stycznia 2024 roku sekcja została zamknięta dla gości i pełni jedynie funkcje magazynowe
Archiwum Państwowe w Bydgoszczy. Oddział w Inowrocławiu. ul. Prezydenta Gabriela Narutowicza 58, 88–100 Inowrocław
Do budynku prowadzi jedno wejście od ul. Narutowicza. Wejście z poziomu gruntu (jest zrobiony dodatkowy podjazd). Bezpośrednio za drzwiami głównymi znajduje się wiatrołap i kolejne drzwi zabezpieczone kontrolą dostępu. Wiatrołap jest monitorowany przez pracownika kancelarii, który może komunikować się z interesantem za pomocą zamontowanego domofonu. W dalszej części znajdują się schody prowadzące na pierwsze piętro oraz drzwi do magazynów. Przez drzwi na parterze może przejechać na wózku.
Na pierwszym piętrze znajduje się czytelnia, kancelaria, pomieszczenia biurowe oraz toaleta. Pomieszczenia oraz korytarz nie są dostosowane dla osób niepełnoprawnych. Istnieje możliwość zamówienia materiałów i udostępniania ich w pomieszczeniu magazynowo – biurowym na parterze budynku (brak toalety na tym poziomie). Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie braille ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych lub słabowidzących. Przy budynku oddziału istnieje bardzo ograniczona przestrzeń parkingowa, w której nie ma wydzielonej strefy dla osoby niepełnosprawnej.